Kurumsal Teknik Servis & Network Çözümleri...

Terminal Server Kurulumu Ve Faydaları

Terminal Server Kurulumu Ve Faydaları

Terminal Server Kurulumu Ve Faydaları

Microsoft Windows Terminal Sunucusu, Windows Masaüstü ürünlerinin ve Microsoft Windows Sunucusunun, uzak bilgisayarların bir uzak terminal oturumu kullanarak bir Windows işletim sistemi bilgisayarına bağlanmasına izin veren temel bir bileşenidir. Uzak terminal oturumu ile uzak bilgisayarlar, uygulamaları uzak makinede çalıştırabilir ve birbirinden bağımsız olarak birden çok uzak bağlantı çalıştırabilir.

Terminal hizmetleri, Windows NT 4.0 ile başlayan Windows Server işletim sistemi sürümlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Windows Server 2008 R2'nin piyasaya sürülmesiyle, terminal hizmetleri uzak masaüstü hizmetleri (RDS) olarak yeniden adlandırıldı. Bu teknolojiyi uygulamadan önce, bir terminal sunucusunun ne olduğunu ve neden kullanmanız gerektiğini bilmek önemlidir.

Neden Bir Terminal Sunucusu Kullanmalı?

Terminal sunucuları, işletmelerin uygulamaları ve kaynakları merkezi olarak barındırmasına ve bunları son kullanıcı cihazının konumu ve platformundan bağımsız olarak uzak istemci cihazlarında yayınlamasına olanak tanır. İlk olarak, terminal sunucuları, son kullanıcıların şirket kaynaklarına herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan erişimini sağlar. İkinci olarak, tek bir bakım noktası sağlarlar ve altyapıyı merkezi bir panodan izlemenizi kolaylaştırır.

Terminal server kurulumu esnasında uygulamalar sunucuya bir kez yüklenir ve düzenli olarak güncellenir. Bu sebeple ağdaki her makineye bir program yüklemeye veya güncellemeye gerek yoktur. Ek olarak, aygıt başına lisanslar yerine eşzamanlı lisanslarla, işletmeler lisans maliyetlerini azaltabilir. İnce istemciler, işletmelerin daha iyi bir yatırım getirisi için maliyetleri ve güç tasarruflarını optimize etmesine olanak tanır.

Terminal Sunucusu Mimarisi Nedir?

Terminal server kurulumu mimarisini anlamak da önemlidir. Terminal sunucusu mimarisi üç önemli bileşenden oluşur:

Kaynakların merkezi olarak barındırıldığı çok çekirdekli bir sunucudur,

Sunucu ile istemci arasında veri aktarımına olanak tanıyan bir uzak masaüstü protokolü aktiftir,

Her uzak istemci cihazında bir istemci yazılımı ve istemci programı, cihazın sunucuya RDP protokolü aracılığıyla bağlanmasına izin verir.

Ayrıca, sunucuya aygıtların bağlanması için TS CAL lisansları sağlayan Terminal Hizmetleri Lisans Hizmeti de vardır. Oturumlar listesi, Oturumlar Dizin Hizmeti'ne kaydedilir. Bu liste, kullanıcı adına göre endekslenir ve kullanıcının aynı sunucuya yeniden bağlanmasına izin verir.

Terminal Sunucusu Lisansı Nedir?

TS sunucusuna bağlanan her kullanıcı / cihaz bir RDS CAL'ye sahip olmalıdır. Terminal sunucusu lisanslama rolü, bir RDS lisans sunucusuna yüklenir. Bu TS lisans sunucusunun rolü, bir sunucu grubu için yüklenen tüm RDS CAL'leri depolamak ve izlemektir. Tek bir lisanslama sunucusu, birden çok TS sunucusuna hizmet edebilir. Kalıcı RDS CAL'leri sağlamak için lisans sunucusu etkinleştirilmelidir. Aksi takdirde, geçici RDS CAL'leri verir. Maliyetleri tahmin etmek için terminal sunucusu lisansının ne olduğunu bilmek önemlidir.

Uzak kullanıcılara sanal masaüstleri ve uygulamaları sunmak için, terminal server kurulumu RDP protokolünü kullanır. TCP / IP üzerinde çalışır ve 3389 numaralı bağlantı noktasını dinler. RDP protokolü, son kullanıcılara zengin bir grafik deneyimi sağlamak için geliştirilmiştir. Yeni sürüm olan RemoteFX, Windows Server 2008 R2 SP1'de tanıtıldı. RemoteFX teknolojisini kullanan işletmeler, AutoCAD ve Adobe Suite gibi grafik yoğun uygulamaları uzak istemci cihazlarına sorunsuz bir şekilde sunabilir.

Netsun Terminal Server Kurulumu Hizmetleri

Birçok işletme hala bir Windows işletim sistemi kullanıyor. Fakat bu konuyla ilgili çeşitli problemler yaşıyor. Birden çok bileşeni kurmanın ve yapılandırmanın karmaşıklığı birincil zorluk olsa da, RDS CAL'lerin maliyeti başka bir yüktür. Netsun terminal server kurulumu hizmetleri ile bu yükünüzü hafifletecektir.

Ayrıca TS ortamı yalnızca Windows ve Mac ortamlarını destekler. Parallels Remote Application Server, sınırlamalarını ortadan kaldırırken TS ortamını kullanmanıza izin verir. Netsun olarak, basit bir sihirbaz kullanarak aracı beş dakikada kurabiliriz. Böylece tüm sanallaştırma bileşenleri otomatik olarak yapılandırılmış olarak gelir.