Kurumsal Teknik Servis & Network Çözümleri...

Cisco IE-3100-18T2C-E – 20 Port Rugged Endüstriyel Switch

IE-3100-18T2C-E Güncel Ürün Durumu – 2026

Cisco'nun güncel IE3100 Rugged Series support sayfası ürünü Available Order olarak gösteriyor. Güncel 17.18.x/26.x release note'larında IE-3100-18T2C-E desteklenen aktif hardware modelleri arasında ve varsayılan base license Network Essentials olarak listeleniyor.

Ürün için bir switch EoS duyurusu bulunmuyor; ancak Ağustos 2026'da yeni hardware revision'lar için kritik bir minimum IOS XE sürüm gereksinimi yayımlandı.

Cisco Catalyst IE3100 Rugged

IE-3100-18T2C-E İçin Kısa Yanıt

IE-3100-18T2C-E, 18 adet Gigabit RJ45 downlink ve 2 adet dual-media 1GE combo uplink sunan DIN rail endüstriyel switch'tir. 20 Gbps forwarding bandwidth, 29.76 Mpps forwarding rate, 4 GB DRAM ve çift 12–48V DC giriş sunar; PoE sağlamaz.

Genel switching portföyü için Cisco Switch Modelleri; rugged fiber uplink seçenekleri için Cisco GLC-LX-SM-RGD; satış ve proje için Cisco Ürün ve Tedarik sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Cisco IE-3100-18T2C-E Nedir?

Cisco IE-3100-18T2C-E, Cisco Catalyst IE3100 Rugged Series ailesinde yer alan, zorlu saha ve endüstriyel ortamlar için tasarlanmış yönetilebilir bir endüstriyel Ethernet switch modelidir. Kompakt DIN ray montaj yapısında yüksek port yoğunluğu sunarak PLC, HMI, endüstriyel kontrol cihazları, sensörler, video cihazları ve diğer Ethernet tabanlı saha ekipmanlarının kurumsal ağa güvenli ve yönetilebilir biçimde bağlanmasına yardımcı olur.

Model; 18 adet 10/100/1000BASE-T RJ45 downlink ve 2 adet 1GE combo/dual-media uplink ile toplam 20 portluk bir bağlantı yapısı sağlar. Cisco'nun resmi ürün konfigürasyonunda Network Essentials lisansı ile sunulur. Bu model PoE sağlamaz.

Hızlı cevap: IE-3100-18T2C-E kimler için uygun?

Yüksek sayıda Gigabit bakır porta ihtiyaç duyan; aynı zamanda bakır veya fiber uplink esnekliği, DIN ray montajı, geniş sıcaklık toleransı, endüstriyel protokol desteği ve Cisco IOS XE tabanlı yönetim isteyen üretim tesisleri, otomasyon projeleri, enerji altyapıları, ulaşım sistemleri ve saha kabinetleri için güçlü bir seçenektir.

18 x GE RJ452 x GE Combo UplinkNetwork Essentials20 Gbps29.76 MppsDIN RailPoE Yok-40°C Endüstriyel Tasarım

Cisco IE-3100-18T2C-E Teknik Özellikleri

ÖzellikCisco IE-3100-18T2C-E
Ürün ailesiCisco Catalyst IE3100 Rugged Series
Ürün koduIE-3100-18T2C-E
Toplam port20
Downlink portları18 x 10/100/1000 Mbps RJ45 bakır port
Uplink portları2 x 1GE combo / dual-media: 1000BASE-T RJ45 veya 1000BASE-X SFP
Varsayılan lisansNetwork Essentials
PoEYok
Forwarding bandwidth20 Gbps
Forwarding rate29.76 Mpps (64-byte paketlerle)
MAC adres kapasitesi8.000
VLAN256
IGMP multicast grupları512
IPv4 indirect routes2.000
STP instance128
DRAM4 GB
Kullanıcı erişimli flash1.5 GB
Harici depolamaOpsiyonel SD kart: 1 GB / 4 GB / 16 GB
Güç girişiÇift DC giriş; 12–48 VDC nominal
Güç tüketimi36.7 W (Cisco datasheet değeri; çalışma koşullarına göre değişebilir)
MontajDIN Rail
BoyutlarYaklaşık 12.70 x 10.92 x 12.90–13.00 cm (Y x G x D; Cisco doküman ölçüm referansına göre)
Ağırlık1.27 kg
Çalışma sıcaklığıKabin tipine göre -40°C ile +60/+70/+75°C aralığı
Nem%5–95, yoğuşmasız
GarantiCisco IE3100 ürün kimlikleri için 5 yıl sınırlı donanım garantisi

Not: Cisco'nun datasheet ve donanım kurulum kılavuzunda derinlik ölçümü için küçük bir referans farkı bulunabilir. Proje çizimi ve kabinet yerleşiminde güncel donanım kurulum kılavuzundaki ölçüm metodunu esas almanızı öneririz.

2026 Cisco Field Notice FN74344 – VID V04 ve Sonrası

Yeni Hardware Revision İçin Minimum IOS XE Sürümünü Kontrol Edin

Cisco, 20 Ağustos 2026 tarihinde IE-3100-18T2C-E ve IE-3100-18T2C-CC-E için FN74344 Field Notice yayımladı. İç hardware component güncellemesi nedeniyle IE-3100-18T2C-E VID V04 ve sonrası eski software release'lerle boot etmeyebilir.

Release TrainMinimum Desteklenen Sürüm
IOS XE 17.15.x17.15.5 veya sonrası
IOS XE 17.18.x17.18.2 veya sonrası
IOS XE 26.x26.1.1 veya sonrası

Daha eski software'e downgrade desteklenmiyor. Bu nedenle stoktan yeni bir cihaz alınırken ürün etiketindeki VID ve kurulacak IOS XE release'i devreye alma öncesinde kontrol edilmelidir.

Cisco'ya göre bu hardware update cihazın performans, güç tüketimi veya fiziksel özelliklerini değiştirmiyor.

18 GE Downlink + 2 GE Combo Uplink Ne Anlama Geliyor?

IE-3100-18T2C-E'nin öne çıkan tarafı, kompakt endüstriyel form faktörde 18 adet Gigabit bakır erişim portu sunmasıdır. Bu yapı, saha kabinetinde çok sayıda Ethernet cihazının tek switch üzerinde toplanmasını kolaylaştırır.

18 x Gigabit RJ45 Downlink

PLC, HMI, kontrolör, endüstriyel PC, sensör gateway'i, kamera veya diğer Ethernet cihazlarını 10/100/1000 Mbps hızlarında bağlamak için kullanılır.

2 x GE Combo Uplink

Her uplink için bakır RJ45 veya uygun 100/1000 Mbps SFP optik medya seçeneği kullanılabilir. Böylece kabinetler arası bağlantıda bakır ya da fiber tasarım esnekliği sağlanır.

Önemli: Combo/dual-media portlarda aynı mantıksal uplink için SFP ve RJ45 fiziksel seçenekleri bulunur; iki medya aynı anda iki ayrı uplink portu gibi değerlendirilmemelidir.

Endüstriyel Ortamlar İçin Neden Cisco IE3100?

1. Zorlu Ortam Dayanıklılığı

IE3100 Rugged Series; sıcaklık değişimleri, titreşim ve şok gibi endüstriyel koşullara göre tasarlanmıştır. Cisco'nun teknik dokümanında çalışma sıcaklığı kabin tipine göre -40°C'den +75°C'ye kadar belirtilmektedir.

2. Endüstriyel Redundancy

REP, MRP, Fast MRP ve G.8032 Ethernet Ring Protection gibi teknolojiler; üretim hattı ve saha ağlarında bağlantı sürekliliği için yedekli topolojilerin oluşturulmasına yardımcı olur.

3. Hassas Zamanlama

IEEE 1588v2 Precision Time Protocol (PTP) desteği, zaman hassasiyeti gerektiren üretim, enerji ve otomasyon uygulamalarında önemli bir avantaj sağlar.

4. Kurumsal Ağ Güvenliği

802.1X, DHCP Snooping, Dynamic ARP Inspection, RADIUS, TACACS+, SSH, HTTPS, AAA ve farklı erişim kontrol mekanizmalarıyla saha erişim katmanının kurumsal güvenlik politikalarına entegre edilmesine yardımcı olur.

5. Yönetim ve Otomasyon

WebUI, SNMP, syslog, NETCONF, RESTCONF, YANG, Cisco Network Plug and Play ve Zero Touch Deployment gibi seçenekler, cihazın hem klasik network operasyonlarına hem de otomasyon tabanlı yönetim süreçlerine uyumunu artırır.

Desteklenen Endüstriyel Protokoller

Cisco IE3100 Rugged Series'in güçlü yönlerinden biri, yalnızca klasik Ethernet switching özellikleri sunmakla kalmayıp otomasyon ve saha sistemleriyle entegrasyona yönelik endüstriyel protokol ve zamanlama yeteneklerini de desteklemesidir.

  • EtherNet/IP (CIP)
  • Modbus
  • SCADA protokol sınıflandırması
  • GOOSE mesajlaşması
  • PROFINET MRP
  • IEEE 1588v2 PTP
  • NTP to PTP
  • MRP / Fast MRP
  • REP ve G.8032 ERP
  • gRPC mTLS Stream Telemetry

IE3100 Network Essentials Lisanslama – 2026

Cisco'nun güncel Industrial IoT licensing dokümanında IE-3100 switch'lerin yalnız Network Essentials (NE) base license desteklediği belirtilir. IE3100 üzerinde Network Advantage base license'a geçiş yapılmaz.

Network Essentials

IE-3100 için kalıcı base license seviyesidir ve kullanıcı tarafından başka base seviyesine dönüştürülemez.

Add-on Subscription

Proje ihtiyacına göre DNA Essentials / DNA Advantage gibi add-on lisanslar base license üzerinde ayrıca değerlendirilebilir.

MRP

IOS XE 17.7.1 ve sonrasında MRP için ayrı feature license gerekmez; Network Essentials base license yeterlidir.

Network Essentials; VLAN, STP/MSTP, EtherChannel, static routing, QoS, multicast, güvenlik, industrial redundancy ve yönetim fonksiyonlarının geniş bir bölümünü kapsar. Kullanılacak IOS XE sürümüne göre feature availability ayrıca kontrol edilmelidir.

Layer 3

Inter-VLAN routing ve static routing ile saha segmentleri arasında temel yönlendirme.

Multicast

IGMP v1/v2/v3, IGMP Snooping ve MLD Snooping; endüstriyel multicast trafiklerinin daha kontrollü iletilmesine yardımcı olur.

QoS

802.1p, DSCP, ingress policing, egress queuing/shaping ve low-latency queuing gibi trafik önceliklendirme özellikleri.

Cisco IE-3100-18T2C-E Hangi Projelerde Kullanılır?

Fabrika ve Üretim Hatları

PLC, HMI, endüstriyel PC, robotik hücre, makine kontrol sistemleri ve üretim ağı uçlarının bir araya getirilmesi.

Enerji ve Utility

Trafo merkezi, saha kabini, IED cihazları, SCADA iletişimi ve zaman senkronizasyonu gerektiren uygulamalar.

Ulaşım ve Trafik Sistemleri

Trafik kontrolörleri, saha kameraları, sinyalizasyon ve yol kenarı Ethernet cihazlarının bağlantısı.

Akıllı Şehir ve Saha IoT

Yoğun uç cihaz bağlantısına ihtiyaç duyulan, merkezi yönetim ve güvenlik politikalarının önemli olduğu saha ağları.

Depo ve Lojistik

Otomasyon kontrolörleri, endüstriyel terminaller, sensör ağ geçitleri ve saha bilgisayarlarının güvenilir Ethernet bağlantısı.

Marine ve Zorlu Ortamlar

IE3100 serisinin ilgili endüstriyel ve marine standartları doğrultusunda değerlendirildiği projeler. Nihai uygunluk proje standardı ve sertifika gereksinimiyle birlikte kontrol edilmelidir.

IE-3100-18T2C-E ile IE-3100-18T2C-CC-E Arasındaki Fark

ÖzellikIE-3100-18T2C-EIE-3100-18T2C-CC-E
GE RJ45 downlink1818
GE combo uplink22
Network EssentialsEvetEvet
PoEYokYok
Conformal coatingBelirtilmemiş / standart modelEvet
Önerilen yaklaşımStandart endüstriyel kabinet ve saha projeleriEk çevresel korumanın istendiği daha zorlu koşullar

Projenizde nem, kirletici gaz, toz veya çevresel etkenler açısından ekstra kart koruması gerekiyorsa CC modelini ayrıca değerlendirmek doğru olabilir. Seçim yaparken saha koşulları, kabinet standardı ve proje şartnamesi birlikte incelenmelidir.

IE-3100-18T2C-E Hangi IE3100 Modeliyle Karşılaştırılmalı?

ModelDownlinkUplinkPoEÖne Çıkan Fark
IE-3100-18T2C-E18 × GE RJ452 × GE comboYokYüksek bakır port yoğunluğu; standart rugged model.
IE-3100-18T2C-CC-E18 × GE RJ452 × GE comboYokAynı port yapısı + conformal coating.
IE-3100-8T2C-E8 × GE RJ452 × GE comboYokDaha az saha portu gereken kompakt projeler.
IE-3100-8P2C-E8 × GE PoE/PoE+2 × GE comboVarPoE uç cihaz ihtiyacı bulunan rugged access.

Proje PoE gerektiriyorsa IE-3100-18T2C-E doğru SKU değildir. Nem, kirletici gaz veya çevresel kart koruması kritikse conformal-coated CC varyantı ayrıca değerlendirilmelidir.

Güç Kaynağı ve Kabinet Planlamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

IE-3100-18T2C-E çift DC güç girişine sahiptir ve Cisco tarafından 12–48 VDC nominal giriş aralığı belirtilir. Modelin güç tüketimi datasheet'te 36.7 W olarak verilir; gerçek tüketim ortam sıcaklığı, giriş voltajı ve aktif arayüzlerin sayısına göre değişebilir.

  • DC güç kaynağının giriş voltajı ve akım kapasitesini doğru boyutlandırın.
  • Yedekli besleme isteniyorsa iki DC girişini proje tasarımında değerlendirin.
  • Kabinet içinde üst, yan ve alt hava boşluğu gereksinimlerini dikkate alın.
  • Sıcaklık hedefini kabinet tipine göre değerlendirin: sealed, vented veya blower-equipped.
  • Fiber uplink kullanılacaksa çalışma sıcaklığına uygun endüstriyel SFP seçin.

Cisco IE-3100-18T2C-E Satın Almadan Önce Kontrol Listesi

Doğru ürün kodunu seçmek, endüstriyel network projelerinde sonradan oluşabilecek uyumluluk ve kapasite sorunlarını azaltır. Teklif istemeden önce şu maddeleri netleştirmenizi öneririz:

  • Kaç adet bakır Gigabit saha portu gerekiyor?
  • Uplink bakır mı, fiber mi olacak?
  • Fiber kullanılacaksa mesafe ve fiber tipi nedir?
  • PoE ihtiyacı var mı? Bu modelin PoE sağlamadığını unutmayın.
  • Çalışma sıcaklığı ve kabinet tipi nedir?
  • Conformal coating gerekli mi?
  • PLC / HMI / SCADA / PROFINET / EtherNet/IP gibi hangi endüstriyel sistemler kullanılacak?
  • Ring redundancy veya PTP zaman senkronizasyonu gerekiyor mu?
  • Gerekli güç kaynağı ve SFP aksesuarları proje kapsamına dahil mi?
  • Kurulum ve konfigürasyon desteği gerekiyor mu?

Neden Cisco IE-3100-18T2C-E Ürününüzü NETSUN Bilişim'den Almalısınız?

NETSUN Bilişim olarak Cisco Türkiye yetkili satıcısı kimliğimizle yalnızca ürün tedariğine değil, doğru ürün seçimine ve projenin bütününe odaklanıyoruz. Endüstriyel switch projelerinde yanlış SFP, yetersiz güç kaynağı, eksik port planlaması veya uygun olmayan çevresel ürün seçimi ciddi zaman ve maliyet kaybına yol açabilir.

Doğru Ürün Kodu

IE3100 ailesindeki T, P, U ve CC varyantları arasında uygulamanıza uygun modeli belirlemenize yardımcı oluruz.

SFP ve Fiber Planlama

Uplink mesafesi, fiber tipi ve Cisco uyumluluğuna göre gerekli optik modül seçeneklerini birlikte değerlendiririz.

Güç Kaynağı Seçimi

DC giriş, kabinet yapısı ve yedeklilik ihtiyacına göre güç altyapısını proje seviyesinde planlarız.

Kurumsal Teklif

Adet, proje kapsamı, teslim planı ve aksesuarlarla birlikte net bir kurumsal teklif oluştururuz.

Kurulum ve Konfigürasyon

Talep halinde VLAN, uplink, redundancy, temel güvenlik ve network devreye alma süreçlerinde teknik destek sağlarız.

Tek Muhatap

Ürün seçimi, tedarik, network entegrasyonu ve satış sonrası teknik süreçleri tek noktadan yürütebilirsiniz.

Cisco IE-3100-18T2C-E Fiyatı ve Teklif Süreci

Cisco IE-3100-18T2C-E fiyatı; ürünün güncel tedarik koşulları, proje adedi, gerekli SFP'ler, güç kaynağı, lisans/abonelik ihtiyaçları ve teslim planına göre değişebilir. Bu nedenle endüstriyel projelerde yalnızca switch birim fiyatını değil, çalışır çözümün tüm bileşenlerini birlikte değerlendirmek daha sağlıklı olur.

1

İhtiyacı Paylaşın

Port sayısı, kullanım alanı, adet, uplink tipi ve varsa teknik şartnameyi iletin.

2

Ürün ve Aksesuarları Kontrol Edelim

IE-3100-18T2C-E'nin uygunluğunu, gerekli güç kaynağı ve SFP seçeneklerini birlikte doğrulayalım.

3

Kurumsal Teklif Hazırlayalım

Güncel ürün, tedarik, garanti ve teknik hizmet kapsamını içeren teklifimizi sunalım.

4

Tedarik ve Devreye Alma

Talebe göre ürün tedariğinden kurulum ve network konfigürasyonuna kadar süreci takip edelim.

Cisco IE-3100-18T2C-E Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cisco IE-3100-18T2C-E nedir?

Cisco Catalyst IE3100 Rugged Series ailesinde yer alan, 18 Gigabit bakır downlink ve 2 adet dual-media Gigabit uplink sunan DIN rail endüstriyel Ethernet switch'tir.

IE-3100-18T2C-E kaç porta sahiptir?

18 adet 10/100/1000BASE-T RJ45 downlink ve 2 adet GE combo uplink ile toplam 20 mantıksal Ethernet portu sunar.

Combo uplink ne anlama gelir?

Her combo uplink için 1000BASE-T RJ45 veya 100/1000 SFP medya seçeneklerinden biri kullanılır; RJ45 ve SFP aynı combo portta eşzamanlı iki ayrı uplink değildir.

IE-3100-18T2C-E PoE destekler mi?

Hayır. Bu model PoE sağlamaz. PoE gereken projelerde IE3100 ailesindeki P/U kodlu PoE modelleri değerlendirilmelidir.

IE-3100-18T2C-E forwarding bandwidth nedir?

Cisco datasheet bu model için 20 Gbps forwarding bandwidth listeler.

IE-3100-18T2C-E forwarding rate nedir?

64-byte paketlerle 29.76 Mpps forwarding rate listelenir.

IE-3100-18T2C-E kaç MAC adresi destekler?

Cisco datasheet 8.000 unicast MAC address kapasitesi listeler.

IE-3100-18T2C-E kaç VLAN destekler?

256 VLAN destekler.

IE-3100-18T2C-E hangi lisansla gelir?

Network Essentials base license ile gelir. Cisco'ya göre IE-3100 switch'ler yalnız Network Essentials base license destekler.

IE3100 Network Advantage'a yükseltilebilir mi?

Hayır. Cisco güncel Industrial IoT licensing dokümanı IE-3100 serisinin yalnız Network Essentials base license desteklediğini belirtir.

MRP için ayrıca lisans gerekir mi?

IOS XE 17.7.1 ve sonraki sürümlerde MRP için ayrı feature license gerekmez; Network Essentials yeterlidir.

IE-3100-18T2C-E hangi industrial protocol'leri destekler?

IE3100 platformunda EtherNet/IP, Modbus, SCADA sınıflandırması, GOOSE, PROFINET MRP, IEEE 1588v2 PTP, REP ve G.8032 gibi endüstriyel özellikler bulunur.

IE-3100-18T2C-E güç girişi nedir?

Çift DC giriş ve 12–48 VDC nominal besleme kullanır.

IE-3100-18T2C-E güç tüketimi nedir?

Cisco datasheet'te 36.7W değeri listelenir; gerçek tüketim sıcaklık, giriş voltajı ve aktif arayüzlere göre değişebilir.

IE-3100-18T2C-E çalışma sıcaklığı nedir?

Kabin/airflow koşuluna göre geniş endüstriyel sıcaklık aralığında çalışır; Cisco dokümanında belirli kurulum koşullarında -40°C'den +75°C'ye kadar değerler bulunur.

IE-3100-18T2C-E ile -CC-E farkı nedir?

Port, performance ve base license yapıları aynıdır; -CC-E modelinde conformal coating bulunur.

IE-3100-18T2C-E güncel bir ürün mü?

Evet. Cisco support sayfası IE3100 Rugged Series'i Available Order olarak gösteriyor ve model güncel 2026 release note'larında destekleniyor.

FN74344 nedir?

20 Ağustos 2026 tarihli Cisco Field Notice'tır. IE-3100-18T2C-E VID V04 ve sonrası hardware revision'ların belirli minimum IOS XE sürümleriyle çalışmasını gerektirir.

VID V04 ve sonrası hangi IOS XE sürümünü gerektirir?

Cisco FN74344'e göre 17.15.5+, 17.18.2+ veya 26.1.1+ kullanılmalıdır. Daha eski release'e downgrade desteklenmez.

IE-3100-18T2C-E için hangi SFP kullanılmalı?

Fiber tipi, mesafe, çalışma sıcaklığı ve IOS XE uyumluluğuna göre desteklenen 100/1000 SFP seçilmelidir. Zorlu ortamda rugged/industrial optics tercih edilebilir.

NETSUN IE-3100-18T2C-E kurulumu yapıyor mu?

Evet. DC güç, rugged SFP, VLAN, industrial redundancy, PTP, uplink ve IOS XE devreye alma hizmetleri proje kapsamında planlanabilir.

IE-3100-18T2C-E Fiyat ve Endüstriyel Proje Teklifi

Switch adedi, kabinet, ortam sıcaklığı, uplink/fiber ve industrial protocol ihtiyacınızı paylaşın. Switch + rugged SFP + DC güç + kurulum kapsamını birlikte doğrulayalım.

18 × GE RJ45
2 × GE Combo
DIN Rail
Network Essentials

Cisco IE-3100-18T2C-E İçin Fiyat ve Proje Teklifi Alın

Fabrika, otomasyon, enerji, ulaşım veya saha network projeniz için Cisco IE-3100-18T2C-E değerlendiriyorsanız yalnızca ürün fiyatını değil, doğru switch kodu, SFP, güç kaynağı ve network tasarımını birlikte planlayalım.

NETSUN Bilişim
Telefon: 0850 309 89 89
Telefon: 0212 210 89 89
E-posta: satis@netsun.com.tr

Cisco IE-3100-18T2C-E Teklifi İste